Pochválený buď Ježiš Kristus!

Na tomto mieste sa chceme prihovoriť nielen tým chlapcom, ktorí už chodia miništrovať, ale aj tým, ktorí sa ešte nerozhodli a zatiaľ iba pokukávajú a zvažujú začať. Veríme, že možno aj s pomocou týchto informácií sa osmelia a začnú miništrovať. Môžme to nazvať aj Miništrantská akadémia, v ktorej naberiete nové vedomosti, povzbudenia a informácie do života. 

No čo všetko sa zameriame? Na začiatok sa zoznámime so základnými pojmami ako Kostol- Boží chrám, vnútorné zariadenie kostola, bohoslužobné predmety, bohoslužobné knihy, liturgické oblečenia, z čoho sa skladá svätá omša, atď. Veríme, že to bude pre všetkých, ktorí sa o miništrovanie zaujímajú, veľkým duchovným prínosom.

Výstavba kostola sv. Margity Antiochijskej, panny a mučeníčky v Bučanoch, sa datuje do roku 1410. Kto bola ale táto svätica, ktorej je náš chrám zasvätený? 

Atribúty/ znaky, ktoré zvyčajne vidieť na maľbách, ktoré ju znázorňujú: malý kríž, drak na reťazi, fakľa, hrebeň.

Životný príbeh panny a mučenice Margaréty nie je možné do detailov rekonštruovať. Bola zrejme dcérou pohanského kňaza. Matka jej zomrela, keď mala asi päť rokov. Vychovávateľka, zbožná žena, ju viedla ku kresťanstvu. Sama sa zasvätila Bohu a chcela žiť ako panna. Keď sa to dozvedel jej otec, zriekol sa jej a nechcel ju viac vidieť.

Margaréta bola krásnou mladou dievčinou. Pásavala ovce svojej vychovávateľky. Všimol si ju rímsky prefekt Olybrius. Chcel, aby sa stala jeho ženou. Ona ho odmietala. Keď sa dozvedel, že je kresťankou, rozhnevaný ju dal zatknúť a vyzval ju, aby sa klaňala pohanským bohom. Keď to odmietla, dal ju mučiť. Po mučení sa jej rany zázračne hojili. Znova a znova ju mučili. Vo väzení sa jej zjavil diabol v podobe draka a zvíjal sa okolo nej, aby ju pohltil. Ona ho krížom zahnala. Keď ľudia videli jej mučeníctvo a zázraky, mnohí sa obrátili a dali sa pokrstiť. Nakoniec ju dal prefekt sťať.

Miništrantská služba.

Slovo miništrant je z latinčiny a znamená SLUŽOBNÍK. Miništrovanie je vznešená služba pri Pánovom oltári. Miništranti pomáhajú kňazovi a prisluhujú pri svätej omši, ale aj pri iných bohoslužbách. Držia liturgickú knihu a otvárajú ju na príslušné modlitby- táto pozícia sa napr. volá LIBRIFER. ďalší majú na starosti zvonenie, kadidlo, nosia kríž, rozkladajú kalich a iné. Miništranti sa majú voči sebe správať ako bratia a priatelia a to aj mimo kostola.

Bohoslužobné predmety

Najvznešenejšie nádoby sú nádoby používané na slávenie Eucharistie. 

Kalich - je posvätná nádoba, v ktorej sa premieňa víno na Krv Kristovu. Má mať pozlátené aspoň vnútro.

Ku kalichu patrí:

Purifikatórium- je šatka na utieranie kalicha a úst kňaza.

Paténa, na ktorú sa kladie veľká hostia, ktorá sa premieňa. (Ak sa premieňa viac hostií, používa sa miska, do ktorej sa dajú malé hostie a na ne veľká hostia.)

Palla- je štvorhranná prikrývka, ktorá má zabrániť, aby nečistoty vnikli do kalicha.

Korporál- slúži ako obrúsok pri stolovaní. Prestiera sa na obetný stôl pod kalich a paténu.

Vélum- je farebná prikrývka kalicha. Býva tej istej farby ako rúcho kňaza. Nemusí sa vždy                            používať.

Ak je kalich prikritý vélom, toto sa zloží ešte na bočnom stolíku a na oltár sa prinesie iba samotný kalich. Najprv sa rozloží korporál (má byť v strede oltára), potom sa zloží palla ( ! pozor, pod pallou môže byť paténa s veľkou hostiou, aby ste ju nezhodili. Ak tam je, podáva sa priamo do rúk kňaza, nekladieme ju na oltár, taktiež aj misku s hostiami- tiež iba priamo do rúk kňaza). Purifikatórium necháme na kalichu. Zloží si ho kňaz pri príprave vína a vody.   ...(ako má vyzerať rozložený kalich na oltári, pozri obrázok nad článkom)

Od kalicha sa odlišuje cibórium - je nádoba s vrchnákom, podobná kalichu, v ktorej sa vo svätostánku uchováva najsvätejšia Eucharistia. Zakrýva ho niekedy tiež ozdobná rúška - vélum. Používa sa pri rozdávaní svätého prijímania.

Na bočnom stolíku sú umietnené aj ampulky- s vodou a vínom, ako aj miska a lavabo (utierka, ktorá sa používa na osušenie rúk kňaza). Na bočnom stolíku sú umiestnené v obale aj patény, ktoré sa používajú pri rozdávaní svätého prijímania a majú zabrániť padaniu malých kúskov Eucharistie na zem pri rozdávaní. Niekedy sa môže stať, že sa hostia vyšmykne a spadne na paténu. Kňaz ju vezme a veriaci ju prijme. Paténu treba držať stále rovno, aby ak sú tam kúsky Eucharistie, tieto nespadli na zem, ale kňaz ich zhrnul do kalicha a následne prijal pri purifikovaní- čo je vlastne čistenie kalicha a misky.

Po spoločných modlitbách veriacich je čas, kedy miništrant ide k bočnému stolíku a vezme kalich, aby ho preniesol na oltár. 

Pri príprave treba skontrolovať, či netreba zapnúť mikrofón na oltári, tak ako ste si to vyskúšali na miništrantskom stretnutí s pánom farárom. 

Ďalej nesmieme zabudnúť na KNIHY, ktoré sa používajú pri svätej omši.  ČOSKORO POKRAČUJEME  :-)

 



Rodinné bučianske spoločenstvo - ROBUS
IČO: 52118533, IBAN: SK16 8330 0000 0023 0157 3610
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky